Ćwiczenia służb ratowniczych EU Carpathex 2011

Ćwiczenia służb ratowniczych „EU Carpathex 2011”
Minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller spotkał się 16 września br. z Kristaliną Georgievą, komisarz europejską do spraw ochrony ludności i pomocy humanitarnej, podczas ćwiczeń służb ratowniczych pod kryptonimem „EU Carpathex 2011” w Nowej Dębie. W ćwiczeniach wzięły udział m.in. zespoły medyczne Polskiego Czerwonego Krzyża oraz śmigłowce należące do Sił Zbrojnych RP, Policji i Straży Granicznej.

Projekt „EU Carpathex 2011” to zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia zorganizowane przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej i Komendę Wojewódzką PSP w Rzeszowie we współpracy z Republiką Czeską, Węgrami i Ukrainą. Ćwiczenia są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Ze strony Państwowej Straży Pożarnej w ćwiczeniach wzięły udział m.in. grupy ratownictwa chemicznego i wysokościowego oraz grupa wodno-nurkowa i poszukiwawczo-ratownicza.

Ćwiczenia „EU Carpathex 2011” obejmowały pięć epizodów – zderzenie pociągu osobowego, którym jadą kibice piłkarscy z pociągiem towarowym przewożącym substancje chemiczne; pożar lasu, który wystąpił w wyniku tej katastrofy; awarię zbiornika wodnego wykorzystywanego do chłodzenia instalacji w zakładach „Siarkopol”, która prowadzi do zalania pobliskiej okolicy oraz dwa wypadki w zakładach chemicznych, gdzie doszło do eksplozji i wycieku substancji niebezpiecznych.

W czasie ćwiczeń został przetestowany m.in. system HNS (wsparcie ze strony kraju przyjmującego międzynarodową pomoc ratowniczą), współdziałanie służb ratowniczych krajów sąsiadujących z Polską w ramach międzypaństwowych umów bilateralnych oraz nowoczesne technologie geoprzestrzenne wykorzystywane w czasie działań ratowniczych. Podczas ćwiczeń testowane były również najnowocześniejsze technologie, m.in. Zintegrowany Mobilny System Wspomagający Działania Antyterrorystyczne i Antykryzysowe „Proteus”.

Równocześnie z ćwiczeniami praktycznymi odbywało się seminarium dotyczące działań ratowniczych w przypadku zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych i nuklearnych (CBRN) oraz przygotowań do międzynarodowych imprez masowych pod kątem reagowania na sytuacje nadzwyczajne, jak np. EURO 2012.

Ćwiczenia odbyły się 14-15 września br. w zakładach chemicznych „Siarkopol” w Tarnobrzegu oraz na terenach poligonu wojskowego w Nowej Dębie, natomiast seminarium tematyczne w Jasionce koło Rzeszowa.
16 września o godz. 10:00 na rampie kolejowej w Nowej Dębie odbyły się ćwiczenia pokazowe z udziałem wszystkich zaangażowanych służb ratowniczych.

Więcej informacji na temat ćwiczeń „EU Carpathex 2011” znajduje się na stronie www.eucarpathex2011.pl.

http://www.mswia.gov.pl/

Authors

Related posts

Top