Dolny Śląsk: spotkanie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Zespół Zarządzania Kryzysowego
W niedzielę 2 czerwca w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Spotkanie zorganizowano w związku z intensywnymi opadami deszczu, które wystąpiły min. minionej doby na terenie województwa. W posiedzeniu pod przewodnictwem wicewojewody Ewy Mańkowskiej uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Na rzekach Dolnego Śląska do godziny 12:00 w dniu 2 czerwca zanotowano 23 przekroczenia stanów alarmowych oraz 25 stanów ostrzegawczych. Władze samorządowe na terenie województwa ogłosiły w 6 przypadkach stan pogotowia powodziowego, natomiast w 5 gminach stan alarmu przeciwpowodziowego.

Podczas zebrania omówiono bieżącą sytuację na terenie województwa oraz przedstawiono prognozy pogody na najbliższe kilka dni. Według przedstawiciela IMGW we Wrocławiu w ciągu najbliższych kilkunastu godzin w regionie mogą wystąpić jeszcze opady deszczu, jednak będą one słabsze niż wcześniej.

W wyniku intensywnych opadów deszczu do największej ilości zdarzeń doszło w powiecie kamiennogórskim. 1 czerwca w godzinach wieczornych doszło do podtopień w gminach: Kamienna Góra, miasto Kamienna Góra, Marciszów i Lubawka. Na miejscu pracuje 8 jednostek Państwowej Straży Pożarnej i 18 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. W niedzielę od rana strażacy otrzymali ok. 60 zgłoszeń, zabezpieczono również wał przeciwpowodziowy przy ulicy Nadrzecznej w Kamiennej Górze. Wojewódzkie Stanowisko Koordynacji Ratownictwa straży pożarnej zadecydowało o wysłaniu do powiatu kamiennogórskiego dodatkowych jednostek ratowniczych.

W związku z bieżącą sytuacją w rejon powiatu kamiennogórskiego oraz Bogatyni udała się część Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z wicewojewodą Ewą Mańkowska i Wojewódzkim Komendantem Państwowej Straży Pożarnej, by na miejscu ocenić ewentualne potrzeby miejscowych sztabów kryzysowych.

źródło: http://www.duw.pl/portal/pl/2465/7875/Zespol_Zarzadzania_Kryzysowego.html

Authors

Related posts

Top