Premier po posiedzeniu Rady Gabinetowej o pomocy dla powodzian

Dziś w Belwederze obradowała Rada Gabinetowa zwołana przez marszałka Bronisława Komorowskiego, wykonującego obowiązki prezydenta RP. Po posiedzeniu premier Donald Tusk podkreślił, że nie zabraknie środków finansowych dla powodzian. – Zameldowaliśmy panu marszałkowi z pełną odpowiedzialnością, że w tym czasie najbardziej krytycznym, nie zabraknie środków finansowych jeśli chodzi o powodzian – powiedział premier.

– Te środki, które uwolniliśmy dzięki przesunięciom w budżecie, na pewno wystarczą jeśli chodzi o pierwszy etap, czyli bezpośrednią pomoc dla ludzi, zasiłki na odbudowę i remont domów, pomoc dla rolników – zaznaczył szef rządu. Premier poinformował, że przed nami jest jeszcze szacowanie strat infrastrukturalnych. – Tutaj pomoc europejska będzie na pewno przydatna – ocenił szef rządu.

Marszałek Bronisław Komorowski podkreślił, że należy podziękować, w różnej formie: wyróżnień, odznaczeń, a także nagród pieniężnych osobom zasłużonym w walkę z powodzią i działania popowodziowe.

– Wystąpiłem do Rady Ministrów z prośbą o to, aby po pierwsze, przekazano wnioski zarówno dotyczące wszystkich służb uczestniczących w akcji powodziowej, od strażaków począwszy, przez żołnierzy, policjantów, służby weterynaryjne, sanitarne, przez urzędników rządowych, samorządowych, także przez harcerzy, organizacje pozarządowe – poinformował marszałek. – Wydaję się również, że osobom najbardziej zasłużonym, najciężej pracującym, często po wiele dni, a nawet tygodni, państwo polskie powinno częściowo wyrównać poniesiony wysiłek poprzez wypłacenie nagród pieniężnych – dodał Bronisław Komorowski.

Premier poinformował, że uzgadnia z ministrem finansów kwestie dodatkowych środków na nagrody dla najbardziej zasłużonych w pomoc dla powodzian. – Myśmy widzieli, ile ci ludzie pracowali, ta praca jest nieporównywalna z czymkolwiek innym. I dlatego melduję, panie marszałku, że sprawą zajmiemy się natychmiast – zapowiedział Donald Tusk.

Szef rządu zwrócił uwagę na zagrożenia związane z występującym upałem. Zaznaczył, że minister zdrowia Ewa Kopacz poinformowała, że nie wzrosło zagrożenie epidemiologiczne i nie ma wzrostu zachorowań na choroby zakaźne – Ale ta stojąca woda i ten upał się dopiero niestety zaczyna i dlatego zrobimy wszystko, żeby uwolnić ludzi z terenów powodziowych od zagrożeń epidemiologicznych i plagi komarów – zapowiedział premier.

http://www.premier.gov.pl/centrum_prasowe/wydarzenia/id:4923/

hastagi na stronie:

#nagrody dla straĹźakĂłw za powĂłdĹş #nagrody za powĂłdĹş #nagrody dla straĹźakĂłw po powodzi

Authors

Related posts

Top