Pomoc do 20 lub 100 tys. zł dla powodzian

Pomoc do 20 lub 100 tys. zł dla powodzian
– Powodzianie, którzy otrzymują do 20 lub 100 tys. zł na remont czy odbudowę budynków mieszkalnych mogą również wydać te pieniądze na zakup nowego domu, mieszkania lub działki budowlanej albo budowę domu w innym miejscu – powiedział szef MSWiA Jerzy Miller. Jak podkreślił, pomoc rządu dla poszkodowanych przez powódź jest bardzo elastyczna.

Jeżeli odbudowa lub remont budynku nie są możliwe albo mieszkańcy, którzy ucierpieli na skutek tegorocznej powodzi nie czują się bezpiecznie i wolą osiedlić się gdzie indziej mogą również skorzystać z wyżej wymienionej pomocy.

Takie informacje zostały już przekazane wojewodom.

Pieniądze do 20 lub 100 tys. zł przysługują rodzinom lub osobom samotnym, których domy lub mieszkania zostały zniszczone albo uszkodzone przez powódź w maju i czerwcu br. Pomoc obejmuje też zniszczenia spowodowane m.in. przez osuwiska i podwyższone poziomy wód gruntowych związane z tegoroczną powodzią.

Powodzianie mogą otrzymać pomoc niezależnie od odszkodowania z tytułu ubezpieczenia od skutków klęsk żywiołowych lub zasiłku do 6 tys. zł. Przy ustalaniu wysokości pomocy do 20 lub 100 tys. zł nie jest brane pod uwagę kryterium dochodowe – nie są wymagane zaświadczenia o dochodach z zakładów pracy.

Pomoc finansowa przysługuje właścicielom budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych, posiadaczom spółdzielczego własnościowego prawa do takich nieruchomości, posiadaczom spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokali mieszkalnych. Zasiłki mogą też otrzymać najemcy lub osoby zajmujące lokale socjalne albo zamienne (np. na podstawie ustawy o ochronie praw lokatorów), jeśli uzyskają pisemną zgodę właściciela na prace remontowe.

Powodzianie korzystający z pomocy mają obowiązek przedstawić faktury i rachunki na potwierdzenie wydatków związanych z remontem czy odbudową swoich domów lub mieszkań. Jeśli osoba, która otrzymała zasiłek, nie przedstawi odpowiednich dokumentów albo przeznaczy pomoc na inny cel, będzie musiała ją zwrócić.

Pomoc w wysokości do 20 tys. złotych jest przyznawana osobom, które nie przewidują większych kosztów. Poszkodowani będą rozliczać się na podstawie faktur i rachunków. Warunkiem otrzymania wyższego zasiłku – do 100 tys. złotych – jest wcześniejsze oszacowanie szkód przez rzeczoznawcę (pracownika inspekcji architektoniczno-budowlanej lub inną osobę z uprawnieniami rzeczoznawcy majątkowego), którego zapewni wojewoda. W tym przypadku pomoc jest wypłacana w ratach – pierwsza z nich wynosi 50% kosztów remontu lub odbudowy.

Za wypłatę zasiłków odpowiadają lokalne ośrodki pomocy społecznej. Aby wypłaty przebiegały sprawnie, na polecenie wójta lub starosty wsparcia służbom pomocy społecznej mogą udzielić inni pracownicy samorządowi.

Gminy przesyłają wojewodom listę zniszczonych budynków mieszkalnych i kwotę zasiłków, przy czym wykaz z danej miejscowości ma być potwierdzony przez sołtysa. Zbiorcze informacje z województw są przekazane do ministra spraw wewnętrznych i administracji, który potem zwraca się do ministra finansów o uruchomienie środków z rezerwy celowej budżetu państwa.

http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/2/8493/Pomoc_do_20_lub_100_tys_zl_dla_powodzian.html

hastagi na stronie:

#mops tarnobrzeg #mops sandomierz #rozliczenie pomocy dla powodzian #mopr tarnobrzeg #pomoc dla powodzian do 100 tys

Authors

Related posts

3 Comments

 1. barbara said:

  Jestem po powodzi niw-e miaam co prawda metra wody w domu,ale dom osiada po opadniciu wody.Chciaam remontowac wzmocnic dom poprzez wylanie awt,ale GOPS mówi e tylko mona to co w domu na nic innego pienidzy nie da;co robic dom si wali?

 2. lucyna said:

  witam!!!!!!!
  wszystko ladnie i pieknie z t pomoc rzdow tylko w woj, podkarpackim tak naprawde nikt nie wie naco mozna przeznaczyc te pienidze -co mozna za nich zalatwic-kupic zeby mozna sie potem rozliczyc, chodzi o pomoc w wys. do 100tys zlotych jesli by to bylo mozliwe to bardzo prosze o szersz informacje-pozdrawiam-mieszkanka Sokolnik

  • zygmunt said:

   jesli masz dobre fundamenty dobuduj pietro by sie zabespieczyc przed czwarta powodzia bo urzedy ne zrobia nic by zabespieczyc nas przed nastepnym przerwaniem walow.trzesn i sokolniki nadal beda zalewane by ratowac hute szkla cyy federal mogul w gorzycach -pozdrawiam ,

Comments are closed.

Top