Bogatynia powódź ruszyła pomoc

Strażacy pomagają mieszkańcom Bogatyni
W miejscowości Bogatynia na terenie województwa dolnośląskiego wylała rzeka Miedzianka (dopływ Nysy). Doszło do zalania wielu rejonów miasta. Strażacy pomagają mieszkańcom Bogatyni w ewakuacji. Natomiast powoli stabilizuje się sytuacja w powiatach: jeleniogórskim i wałbrzyskim.

W wyniku przelania się rzeki Miedzianki doszło do zalań i licznych podtopień budynków gospodarczych, gospodarstw domowych, piwnic oraz dróg. W chwili obecnej najtrudniejsza sytuacja jest w Bogatyni (w powiecie zgorzeleckim), zamieszkiwanym przez około 18 tysięcy mieszkańców. Wiele domów jest tu zalanych i podtopionych. Zawaleniu uległo także kilka budynków. Strażacy i służby ratunkowe pomagają mieszkańcom w ewakuacji. Zalane są m.in. ulice: Główna i Turowska. Zniszczeniu uległ również most na rzece Miedziance. Rzeka Czerwona Woda zagraża miejscowościom Radzimów i Sulików. Istnieje niebezpieczeństwo przerwania wałów na odcinku 40 metrów w rejonie miejscowości Sieniawka. Największe zagrożenie jest w okolicach potoku: Miedzianka i Witka. Podtopione są wsie: Markocice, Porajów, Opolno, Kopaczów. Na miejscu pracują strażacy i służby ratunkowe. W Bogatyni pracuje 41 zastępów PSP.

W powiecie zgorzeleckim trwa ewakuacja mieszkańców miejscowości: Porajów, Radomierzyce, Sieniawka i Koźlice. Woda przelewa się również ze zbiornika Niedów. Zagrożona jest przygraniczna miejscowość Zgorzelec.

W powiecie lwóweckim w miejscowości Lwówek Śląski podtopionych jest kilka budynków oraz piwnic. Zalana została droga krajowa nr 297. W chwili obecnej droga jest całkowicie nieprzejezdna. Do znajdującego się w regionie zbiornika Pilchowice dopływ utrzymuje się na poziomie 200 m3/s.

W powiecie jaworskim w miejscowości Jawor na skutek przelania się studzienek kanalizacyjnych na terenie miasta podtopieniu uległo kilkadziesiąt domów i sklepów. Woda miejscami sięgała do 0,5 metra. W gotowości są utrzymywane wszystkie jednostki. Od godz. 13.00 woda zaczęła tu stopniowo opadać, wraz z ustaniem opadów deszczu.

Podtopione są także Kamienna Góra oraz Rędziny, Wieściszowice, Sędzisław i Marciszów. Wylały potoki Zimna Woda i Sierniawa. Na miejscu pracuje 15 jednostek OSP i PSP oraz policja. Wydawane są worki z piaskiem. Najtrudniejsza sytuacja jest w miejscowości Marciszów.

W powiecie lubańskim zalana jest miejscowość Leśna, w wyniku przelania się potoku Miłoszowskiego. Trwa ewakuacja pojedynczych osób. Na miejscu pracuje 13 zastępów PSP.

Stabilizuje się sytuacja w powiatach: jeleniogórskim i wałbrzyskim.

Część dróg krajowych na terenie województwa dolnośląskiego jest zamknięta. Niedostępne są m.in. drogi krajowe nr 3 i nr 30. Występują liczne utrudnienia w ruchu komunikacyjnym. Policyjne służby drogowe kierują ruchem komunikacyjnym. W wielu miejscach wprowadzono ruch wahadłowy.

Na miejscu w gotowości są 2 policyjne śmigłowce z Wrocławia i Warszawy. W akcji bierze udział 21 zastępów Państwowej Straży Pożarnej i 40 żołnierzy z jednostki w Bolesławcu w województwie dolnośląskim. W gotowości pozostaje grupa poszukiwawczo-ratownicza z Lublina i ratownictwa podziemnego z Wałbrzycha oraz psy z OSP we Wrocławiu. Do działań ratunkowych wykorzystują m.in. 6 łodzi ratunkowych. W działaniach przeciwpowodziowych pomagają także specjalistyczne jednostki straży pożarnej z Niemiec, którzy dysponują dodatkowo 2 pontonami. W pracach pomaga strażakom sprzęt wojskowy: 5 amfibii, 4 łodzie ratunkowe, a dwa śmigłowce wojskowe z Tomaszowa Mazowieckiego są w dyspozycji. W gotowości są także śmigłowce: policyjny „Sokół” oraz wojskowy Mi-8.

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje na terenie miejscowości: Mysłakowice, Piechowice, Stara Kamienica, Gryfów Śląski, Lubomierz, Mirsk, Walim, Świeradów Zdrój, Marciszów oraz w gminie Kamienna Góra.

Pogotowie przeciwpowodziowe nadal utrzymuje się w miejscowości Głuszyca.

http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/2/8603/Strazacy_pomagaja_mieszkancom_Bogatyni.html

hastagi na stronie:

#bogatynia powĂłdĹş #bogatynia powodz #bogatynia powĂłdz #sieniawka powĂłdĹş #bogatynia powĂłdĹź #porajĂłw powĂłdĹş #bogatynia-powĂłdĹş #sieniawka powodz #bogatynia-powĂłdz #powĂłdz w Leśnej #sieniawka powĂłdz #zagrożenie powodziowe w polsce lipiec 2011 #powĂłdĹş SulikĂłw #powĂłdĹź w leśnej #porajĂłw powĂłdz #powĂłdĹş sieniawka #sulikĂłw powĂłdĹş #bogatynia-powodz #ŚwieradĂłw ZdrĂłj powĂłdĹş 2010 #powodz porajow #sulikĂłw powĂłdz #powĂłdĹş RadzimĂłw #powĂłdĹş porajĂłw #Bogatynia-powĂłdĹź

Authors

Related posts

3 Comments

  1. Agnes said:

    potrzebuje adres gdzie moge wyslac paczke do bogatyni moze mi ktos pomuc nie ume go znalesc Dzieki Aga

Comments are closed.

Top