Akcja lodołamania na rzekach 17.01.2011

Icebreaker Kapitan Khlebnikov author, Roderick Eime fot. wikipedia

Akcja lodołamania na rzekach

Na zbiorniku włocławskim na Wiśle dziś (17 stycznia) kruszyło lód pięć lodołamaczy. Trzy z nich płynęły w kierunku Płocka, pozostałe dwa prowadziły akcję przy zaporze włocławskiej. Dwa lodołamacze pracowały na Warcie – jeden w rejonie Kostrzyna, a drugi przy ujściu Noteci w okolicach miejscowości Santok.

W Szczecinie–Podjuchach cztery polskie jednostki pozostają w gotowości, w portach niemieckich czeka sześć lodołamaczy. W Brzegu Dolnym w województwie dolnośląskim do ewentualnej akcji przygotowany jest jeden lodołamacz.

W związku z podtopieniami i opadami deszczu w ciągu ostatnich dwóch dni Państwowa Straż Pożarna przeprowadziła 2900 interwencji na terenie kraju. W sobotę (15 stycznia) strażacy interweniowali 1801 razy, najwięcej akcji było w województwie wielkopolskim (390), mazowieckim (387) i kujawsko-pomorskim (309). W niedzielę (16 stycznia) ratownicy wyjeżdżali do działań 1099 razy, najczęściej w województwie mazowieckim (356), świętokrzyskim (242) oraz kujawsko-pomorskim (219).

Po południu w dorzeczu Wisły stany alarmowe przekroczone były w 34 miejscach, najbardziej w Wyszogrodzie (o 186 cm), Kępie Polskiej (o 168 cm) oraz na Bugu w Wyszkowie (o 66 cm). W dorzeczu Odry przekroczenia stanów alarmowych odnotowano na 75 wodowskazach. Powyżej alarmu był poziom wody m.in. w Gozdowicach (o 120 cm), na Warcie we Wronkach (o 182 cm) i na Noteci w Pakości (o 71 cm). Stany alarmowe są także przekroczone w rzekach Przymorza, m.in. w Trzebiatowie na Redze (o 84 cm).

Poziom wody przekraczał stany ostrzegawcze w dorzeczu Wisły na 33 wodowskazach, Odry – na 35 i rzek Przymorza – na 4.

Służby kryzysowe m.in. wojewodów i władz lokalnych cały czas monitorują stan rzek. W całym kraju gotowości jest także ponad 5,1 tys. strażaków PSP.

http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/2/8886/Akcja_lodolamania_na_rzekach.html

Icebreaker Kapitan Khlebnikov author, Roderick Eime fot. wikipedia

Icebreaker Kapitan Khlebnikov author, Roderick Eime fot. wikipedia

hastagi na stronie:

#lodołamacz #lodołamacze

Authors

Related posts

Top