Ocena aktualnej i prognozowanej sytuacji hydrologicznej wg stanu na godz.08:00 w dniu 01.07.2011

Ocena aktualnej i prognozowanej sytuacji
hydrologicznej
wg stanu na godz.08:00 w dniu 01.07.2011

OPIS SYTUACJI HYDROLOGICZNEJ Z GODZINY 08:00 czasu urzędowego
Dorzecze Wisły
Stan wody (01.07.2011) w dorzeczu Wisły układa się w strefie wody średniej i niskiej. Stan wysoki zanotowano na Sole, Dunajcu i Tyśmienicy oraz lokalnie na Małej Wiśle, Skawie, Rabie i Popradzie. Stan niski notuje się na środkowej i dolnej Wiśle, na Wisłoku, Kamiennej, Radomce, Pilicy, Narwi, Biebrzy, Omulwi, Orzycu, Nurcu, Wkrze, Drwęcy i Brdzie oraz lokalnie na górnej Wiśle, Przemszy, Rabie, Sanie, Pisie, Bugu i Liwcu.
Dorzecze Odry
Stan wody (01.07.2011) układa się głównie w strefie wody niskiej. Stan wysoki zanotowano na górnej Odrze. Stan średni utrzymuje się na Kłodnicy, Osobłodze, Bystrzycy, Gwdzie, Drawie i Inie oraz lokalnie na Odrze, Kaczawie, Prośnie i Noteci.
Rzeki Przymorza
Stan wody (01.07.2011) układa się w strefie wody średniej i niskiej. Stan wysoki zanotowano na Nogacie. Stan niski utrzymuje się na Redze, Parsęcie i Słupi oraz lokalnie na Łynie.
Uwaga!
Na polskich rzekach dnia 01.07.2011 (godz. 08:00) przekroczenia stanu alarmowego nie zanotowano:
Przekroczenie stanu ostrzegawczego obserwowano:
w dorzeczu Wisły na 5 stacjach wodowskazowych;
w dorzeczu Odry na 1 stacji wodowskazowej.

Podsumowanie aktualnej sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej (01.07.2011 g. 08) oraz prognoza:
Opady
– Występujące w ostatnich dniach (29.06-01.07) opady deszczu, były najbardziej intensywne w dorzeczu górnej Wisły i górnej Odry (woj. małopolskie, śląskie, opolskie). W dniu 1 i 2 lipca prognozuje się zmniejszenie intensywności opadów w rejonie Polski południowej a zwiększenie intensywności opadów, miejscami do 50 mm w ciągu doby w części centralnej i częściowo wschodniej (woj. wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i w północnej części woj. lubelskiego) oraz w północno-wschodniej i północnej Polsce, ok. 50 mm w ciągu doby (woj. podlaskie, pomorskie i pow. elbląski, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie).
– Kolejne intensywne opady do ok. 50 mm w ciągu doby prognozowane są w nocy 2/3.07 i w dniu 3.07 w woj. południowych (dolnośląskie, opolskie, śląskie).

Stan wody w rzekach
– W dniu 30.06 zanotowano wzrosty stanu wody, które miejscami były gwałtowne. Przekroczenie stanu alarmowego zanotowano na jednej stacji wodowskazowej i było krótkotrwałe (ok. 3 godzin). Przekroczenie stanu ostrzegawczego o godz. 08 zanotowano na 5 stacjach w dorzeczu Wisły i 1 w dorzeczu górnej Odry
– W dniach 1-2 lipca w rzekach południowej części kraju, prognozowane jest opadanie stanów wody a dalsze wzrosty stanów wody związane będą ze spływem wody z górnych części zlewni, w rzekach dorzecza górnej Wisły.
– kolejne większe wzrosty, w strefie wody wysokiej (miejscami powyżej stanów ostrzegawczych) prognozowane są zlewniach rzek górnej Wisły oraz górnej i środkowej Odrze w dniu 3.07 w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu.
– Na górnej Wiśle i na górnej Odrze w najbliższych dniach prognozowane są wzrosty stanu wody i utworzenie się fal wezbraniowych o kulminacji w strefie wody wysokiej, miejscami powyżej stanów ostrzegawczych.

W rzekach pozostałej części kraju prognozowane są wahania stanu wody oraz lokalne wzrosty stanów w związku z prognozowanymi opadami. Miejscami wzrosty mogą być większe i gwałtowne, szczególnie na mniejszych rzekach.

Opracował dyżurny hydrolog: Marianna Sasim

Bieżące informacje pogodowe
www.pogodynka.pl
www.imgw.pl

Biuro prasowe IMGW
503 122 100

hastagi na stronie:

#dorzecza wisły i odry #mapa polski dopływy wisły i odry #mapa rzek w polsce z nazwami

Authors

Related posts

Top