Ocena aktualnej i prognozowanej sytuacji hydrologicznej

Ocena aktualnej i prognozowanej sytuacji hydrologicznej

Dorzecze Wisły
Stan wody (04.07.2011) w dorzeczu Wisły układa się głównie w strefie wody średniej i niskiej. Stan wysoki zanotowano na górnej Wiśle, na Tyśmienicy, Supraśli, Nurcu i Bzurze oraz lokalnie na Sole, Skawie, Rabie, Dunajcu i Liwcu. Stan niski notuje się na Radomce, Pilicy i Biebrzy oraz lokalnie na środkowej i dolnej Wiśle, na Przemszy, Rabie, Wisłoce, Sanie, Kamiennej i Liwcu.

Dorzecze Odry
Stan wody (04.07.2011) układa się głównie w strefie wody średniej i niskiej. Stan wysoki zanotowano na Gwdzie oraz lokalnie na górnej Odrze i jej ujściowym odcinku oraz na Nysie Łużyckiej. Stan średni utrzymuje się na Kłodnicy, Osobłodze, Bystrzycy, Baryczy i Drawie oraz lokalnie na środkowej i dolnej Odrze, na Małej Panwi, Nysie Kłodzkiej, Ślęzie, Strzegomce, Widawie, Kaczawie, Bobrze, Kwisie, Nysie Łużyckiej, Warcie, Prośnie i Noteci.

Rzeki Przymorza
Stan wody (04.07.2011) układa się głównie w strefie wody średniej. Stan wysoki zanotowano na Nogacie i Gołdapie oraz lokalnie na Łynie. Stan niski utrzymuje się na Redze i Słupi.

Uwaga!
Na polskich rzekach dnia 04.07.2011 (godz. 08:00) przekroczenie stanu alarmowego zanotowano:
W dorzeczu Wisły nie zanotowano;
W dorzeczu Odry na 1 stacji wodowskazowej – w Ostróżnie na Witce, o 3 cm.
Przekroczenie stanu ostrzegawczego obserwowano:
w dorzeczu Wisły na 6 stacji wodowskazowej,
w dorzeczu Odry na 3 stacjach wodowskazowych,
na rzekach Przymorza na 1 stacji wodowskazowej
na 1 morskiej stacji wodowskazowej.

Opady
– Występujące w ostatnich dniach (01-03.07) dalsze opady deszczu, miejscami intensywne, spowodowały lokalne wzrosty stanu wody. W kolejnych dniach zmieniał się obszar występowania opadów co korzystnie wpływało na sytuację hydrologiczną. W poszczególnych rejonach notowano krótkotrwałe przekroczenia stanów ostrzegawczych. Na górnej Wiśle oraz na górnej Odrze utworzyły się fale wezbraniowe o kulminacji w strefie wody wysokiej, na Odrze powyżej stanów ostrzegawczych.
– kolejne intensywne opady do ok. 30mm w ciągu doby prognozowane są w woj. wschodnich i południowych (podlaskie , mazowieckie, lubelskie, podkarpackie i wschodnia część woj. małopolskiego) w nocy 5/6 i 6.07.

Stan wody w rzekach w dniu 4.07.2011
– Występujące opady spowodowały okresowe wzrosty stanu wody, miejscami powyżej stanów ostrzegawczych.
– Na górnej Wiśle i na górnej Odrze wystąpiły wzrosty stanu wody do strefy wody wysokiej, na górnej Odrze miejscami powyżej stanów ostrzegawczych.
– W rzekach pozostałej części kraju zanotowano wahania stanu wody oraz lokalne wzrosty stanów do strefy wody średniej, miejscami do strefy wysokiej, w związku z występującymi opadami deszczu, lokalnie intensywnymi, głównie w dniu 3.07.

Prognoza stanu wody na 5 i 6 lipca 2011
W kolejnych dniach w rzekach na przeważającym obszarze kraju występować będą wahania stanu wody oraz wzrosty związane ze spływem wód opadowych z górnych części zlewni.
Ponownych wzrostów stanów wody należy spodziewać się na dopływach górnej i środkowej Odry oraz na dopływach górnej Wisły. Wzrosty związane są z opadami deszczu występującymi na tym obszarze oraz spływem wody z górnych części zlewni.
Na górnej Wiśle oraz na górnej Odrze będą przemieszczać się kolejne fale wezbraniowe o kulminacji w strefie wody wysokiej, miejscami powyżej stanów ostrzegawczych.
Na rzekach nizinnych rejonie występowania intensywnych opadów, powyżej 30mm w ciągu doba spodziewane są wzrosty stanu wody do strefy wody wysokiej, a następnie wahania stanu wody i powolne opadanie.

Prognoza pogody dla Polski na okres 04.07-06.07.2011

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na zachodzie i na Pomorzu. Okresami przelotne opady deszczu, a na południowym wschodzie i wschodzie kraju także opady o charakterze ciągłym. Na zachodzie, południu, na Ziemi Łódzkiej oraz na Żuławach lokalne burze. Na południowym zachodzie i południu w czasie burz wysokość opadów do 15mm. Temperatura maksymalna od 15°C, 17°C na południowym wschodzie oraz lokalnie w kotlinach i dolinach
górskich, 18°C, 21°C na przeważającym obszarze do 23°C na Pomorzu Zachodnim i w Wielkopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, na przeważającym obszarze z kierunków zachodnich i północnych. Podczas burz wiatr okresowo silniejszy, porywisty.

Wtorek 05.07.2011
W nocy na wybrzeżu i Pomorzu oraz na północy Wielkopolski zachmurzenie małe lub umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i miejscami, głównie na wschodzie i południu, opady deszczu. Temperatura minimalna od 10°C do 13°C, nad samym morzem – od 13°C do 15°C. Wiatr na południowym wschodzie zachodni, słaby, na pozostałym obszarze z kierunków północnych umiarkowany, a na wybrzeżu wschodnim dość silny porywisty.       
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na północnym zachodzie początkowo rozpogodzenia. Prawie w całym kraju (z wyjątkiem krańców północno-zachodnich) przelotne opady deszczu, na wschodzie po południu możliwe burze. W opadach burzowych prognozowana wysokość opadów do 15mm. Temperatura maksymalna: we wschodniej połowie kraju od 18°C do 21°C, w zachodniej połowie od 20°C do 24°C. Wiatr z kierunków północnych, słaby i umiarkowany, na wybrzeżu wschodnim wzrastający do dość silnego.

Środa 06.07.2011
W nocy w zachodniej połowie kraju zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże. We wschodniej połowie kraju zachmurzenie duże lub całkowite i opady deszczu, okresami umiarkowane i silne. Prognozowana wysokość opadów na Mazurach, Suwalszczyźnie, Podlasiu, Mazowszu i na zachodzie Kujaw – od 10 do 20mm, na Lubelszczyźnie 30mm. Temperatura minimalna od 11°C do 15°C. Wiatr na południowym wschodzie zachodni, słaby, na pozostałym obszarze z kierunków północnych umiarkowany, a na wybrzeżu wschodnim dość silny, porywisty.
W dzień na zachodzie kraju zachmurzenie umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże lub całkowite i opady deszczu, okresami umiarkowane, na południowym wschodzie silne. Prognozowana wysokość opadów: na wschodzie Małopolski do 20mm, na Podkarpaciu 30 do 35mm. Na Mazurach, Suwalszczyźnie, Podlasiu i Mazowszu możliwe burze. Temperatura maksymalna od 15°C na południowym wschodzie, około 21°C w centrum, do 25°C na zachodzie kraju. Wiatr z kierunków północnych słaby i umiarkowany, na wybrzeżu wschodnim porywisty.

Publikacja powyższego komunikatu w całości lub części wyłącznie za podaniem IMGW PIB jako źródła informacji.

Bieżące informacje pogodowe
www.pogodynka.pl
www.imgw.pl
Biuro prasowe IMGW PIB
503 122 100

hastagi na stronie:

#dopływy wisły i odry mapa #mapa rzek polski z nazwami #mapa rzek polski z podpisami #rzeki przymorza #mapa polskich rzek z nazwami #rzeki przymorza mapa

Authors

Related posts

Top