PowĂłdĹş 2010

już rok po powodzi 2010

Rok po powodzi
Premier Donald Tusk oraz sekretarz stanu w MSWiA Tomasz Siemoniak odwiedzili tereny dotknięte zeszłoroczną powodzią – Sandomierz, Kłodne i Bieruń. Szef rządu podkreślił w trakcie wizyty, że na zasiłki dla powodzian w Sandomierzu przeznaczono 70 mln zł, a na bezpośrednią pomoc w województwie świętokrzyskim 300 mln zł. Poinformował także o koordynowanym przez MSWiA rządowym Programie ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły.

W Sandomierzu, który walczył w 2010 roku z falą powodzi, szef rządu i wiceminister w MSWiA spotkali się z pracownikami huty szkła. Zapoznali się także ze stanem odbudowy wałów przeciwpowodziowych na Wiśle, wzdłuż miejscowości Koćmierzów. W ubiegłorocznej powodzi ucierpiało wielu mieszkańców Sandomierza. Poszkodowane osoby otrzymały rządową pomoc: zasiłki do 6 tys. zł (1 572 osoby), do 20 tys. zł (4 rodziny), do 100 tys. zł (650 rodzin) oraz do 300 tys. zł (70 rodzin).

Premier Donald Tusk przebywając w Sandomierzu 12 maja br. powiedział, że “ludzie są raczej zadowoleni z poziomu pomocy materialnej, chociaż nie wszyscy doświadczyli jej w stopniu wystarczającym”. Dodał także, że “bardzo dużo pieniędzy poszło na zasiłki bezpośrednie i ludzie to doceniają”. Szef rządu podkreślił ogromny wysiłek w odbudowę zniszczeń dokonanych przez powódĹş: “udzielenie pomocy na terenach popowodziowych było gigantycznym przedsięwzięciem”.

Szef rządu poinformował o działaniach związanych z Programem ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły. “To jest wielki plan liczony na 19 lat. Do 2030 r. będzie kosztował 13 mld zł. Program obejmie pięć województw” przypomniał podczas spotkania z dziennikarzami premier. “Chcemy od zaraz uruchomić duże środki, ponad 2,5 mld zł do 2013 r., tak aby program przynosił efekty możliwie szybko” wyjaśnił.

Premier Donald Tusk i wiceminister w MSWiA Tomasz Siemoniak obejrzeli także nowo wybudowane domy dla powodzian w Kłodnem w woj. małopolskim. W tej miejscowości, w wyniku osuwiska zniszczonych zostało kilkanaście domów. W ramach pomocy rodzinom wybudowano 15 domów. Kłodne otrzymało na odbudowę 10 mln zł ze środków rządowych. Po przeprowadzeniu koniecznych procedur i zakupie gruntów w ciągu trzech i pół miesiąca wybudowano dla poszkodowanych 11 domów w Kłodnem i cztery w pobliskiej Męcinie. Kolejne dwa domy zostały zakupione. Wykup gruntów, budowa kanalizacji i 15 domów oraz zakup domów dla dwóch rodzin z Kłodnego, które postanowiły zamieszkać poza gminą, kosztowały w sumie 8,6 mln zł. Resztę pieniędzy, czyli 1,4 mln zł, które zostało z rządowej pomocy, władze gminy mogą wydać na remont dróg gminnych zniszczonych podczas ulewnych deszczy. W Kłodnem wypłacono także 29 zasiłków do 6 tys. zł.

Szef rządu i sekretarz stanu w MSWiA spotkali się ze strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej w Bieruniu w woj. śląskim. Mieszkańcy Bierunia także ucierpieli w powodzi i również otrzymali rządową pomoc: zasiłki do 6 tys. zł (294 osoby), do 20 tys. zł (111 rodzin), do 100 tys. zł (106 rodzin).

Wizytę na południu Polski 12 maja br. zakończyło posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, z udziałem premiera, ministrów oraz wojewodów.

* * *

W maju i czerwcu 2010 r. Polskę nawiedziła jedna z największych powodzi w historii. Straty jakie spowodowała przekroczyły 12 mld zł. Dotychczas na usuwanie skutków powodzi z budżetu państwa przeznaczono ponad 3,1 mld zł.

Na zasiłki dla poszkodowanych przekazano ponad 850 mln zł (do 6 tys. zł – 54 tys. zasiłków, do 20 tys. zł – 12,9 tys. rodzin, do 100 tys. zł – 6,8 tys. rodzin, do 300 tys. zł – 346 rodzin), na odbudowę infrastruktury technicznej samorządów 1,2 mld zł, na odbudowę wałów przeciwpowodziowych i innej infrastruktury przeciwpowodziowej ponad 550 mln zł, a na wydatki związane z akcją przeciwpowodziową ponad 200 mln zł.

W czasie powodzi pracowało ponad 80 tys. strażaków, 10 tys. policjantów oraz 26 tys. żołnierzy. W akcji ratunkowej wykorzystano m.in. 31 tys. radiowozów, 455 łodzi, 43 śmigłowce, 101 pływających transporterów oraz 52 statki powietrzne należące do wojska.

za http://www.mswia.gov.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Bogatynia akcja ratunkowa   #Bogatynia powódź odszkodowania   #chleb   #czechy   #dary   #dla   #Gminy   #głównie chleb   #Jerzy Miller powódź   #jest   #konserwy