Aktualna pogoda

Prognoza pogody dla Polski 13/14.05 -17.05.2014

Prognoza pogody dla Polski 13/14.05 -17.05.2014
Ocena aktualnej i prognozowanej sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej na okres 13.05.2014 – 16.05.2014 Prognoza pogody dla Polski 13/14.05 -17.05.2014 Ważność: od godz. 19:30 dnia 13.05.2014

Ocena aktualnej i prognozowanej sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej na okres 13.05.2014 – 16.05.2014

Prognoza pogody dla Polski 13/14.05 -17.05.2014

Ważność: od godz. 19:30 dnia 13.05.2014
do godz. 19:30 dnia 14.05.2014
W nocy na południowym wschodzie zachmurzenie umiarkowane i duże, okresami opady deszczu, początkowo miejscami burze. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie początkowo miejscami, zwłaszcza w Sudetach duże i zanikające przelotne opady deszczu, początkowo możliwe burze. Temperatura minimalna od 4°C do 6°C, na południowym wschodzie wyższa, od 6°C do 8°C. Wiatr z kierunków północnych, słaby i umiarkowany, na wybrzeżu oraz początkowo w rejonach burz porywisty.
W dzień na południowym wschodzie zachmurzenie całkowite, początkowo miejscami przejaśnienia, opady deszczu, po południu miejscami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadu na w/w obszarze do 15 mm. Na północnym zachodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, początkowo miejscami rozpogodzenia. Miejscami przelotne opady deszczu i burze. Temperatura maksymalna od 12°C do 15°C, nad morzem od 10°C do 12°C. Wiatr z kierunków północnych, słaby i umiarkowany, na południu miejscami porywisty.
Ważność: od godz. 19:30 dnia 14.05.2014
do godz. 19:30 dnia 15.05.2014
W nocy w województwach śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i na południu lubelskiego zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym, prognozowana wysokość opadu do około 25 mm, a w Karpatach i na Pogórzu Karpackim prognozowana wysokość opadu do 40 mm. W strefie opadów na południowym wschodzie kraju widzialność miejscami ograniczona. Wysoko w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Na północnym zachodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami słaby deszcz. Temperatura minimalna na Pomorzu, w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej od 2°C do 5°C, lokalnie przygruntowe przymrozki do -1°C (nad morzem około 6°C). Na pozostałym obszarze kraju od 5°C do 9°C. Wiatr północny i północno-wschodni, słaby i umiarkowany, na wschodnim wybrzeżu dość silny, porywisty.
W dzień w województwach śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i na południu lubelskiego i opolskiego zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym, prognozowana wysokość opadu do około 30 mm, a w Karpatach i na Pogórzu Karpackim prognozowana wysokość opadu do 40 mm. W strefie opadów na południowym wschodzie kraju widzialność miejscami ograniczona. Wysoko w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Na północnym zachodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, opady deszczu, tu prognozowana wysokość opadu do około 15 mm. Temperatura maksymalna od 11°C, 14°C na południu i nad morzem do 16°C, 18°C na pozostałym obszarze kraju. Wiatr północny i północno-wschodni, umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach do 60 km/h, a na wschodzie do 70 km/h.

A to już wiesz?  Weekend pod znakiem odwilży

Prognoza orientacyjna
Ważność od godz. 19:00 dnia 15.05.2014 do godz. 19:00 dnia 20.05.2014

15/16 – 17.05 (czwartek/piątek – sobota) Na północnym zachodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, okresami opady deszczu, na obszarze od Śląska i Małopolski przez centrum kraju po Mazowsze opady miejscami o natężeniu umiarkowanym. Na wschodzie możliwe burze. Temperatura minimalna od 4°C, 6°C na zachodzie i północy do 11°C na południowym wschodzie. Temperatura maksymalna na obszarze od Śląska i Małopolski przez centrum kraju po Mazowsze oraz nad morzem od 10°C do 15°C, na pozostałym obszarze od 15°C do 20°C.
Wiatr z kierunków północnych, umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h.

17/18 – 19.05 (sobota/niedziela – poniedziałek) Zachmurzenie umiarkowane i duże, w nocy i przed południem miejscami rozpogodzenia. Okresami przelotne opady deszczu, miejscami burze.
Temperatura minimalna od 6°C do 10°C. Temperatura maksymalna od 17°C do 22°C, jedynie nad samym morzem w niedzielę chłodniej, od 12°C do 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w rejonach burz porywisty. Wiatr w niedzielę z kierunków północnych, w piątek skręci na południowe.

19/20 – 20.05 (poniedziałek/wtorek – wtorek) Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna od 8°C do 13°C, maksymalna od 20°C do 25°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

Ostrzeżenia meteorologiczne wydane przez IMGW-PIB

1. województwo podkarpackie- ostrzeżenie stopnia 2 o intensywnych opadach deszczu; ważność od godz. 18:00 dnia 14.05.2014 do godz. 06:00 dnia 16.05.2014
2. województwo śląskie – Beskid Śląski i Żywiecki – ostrzeżenie stopnia 2 o intensywnych opadach deszczu; ważność od godz. 18:00 dnia 14.05.2014 do godz. 06:00 dnia 16.05.2014
3. województwo śląskie – subregion centralny – ostrzeżenie stopnia 2 o intensywnych opadach deszczu; ważność od godz. 18:00 dnia 14.05.2014 do godz. 06:00 dnia 16.05.2014
4. województwo śląskie – subregion jurajski – ostrzeżenie stopnia 2 o intensywnych opadach deszczu; ważność od godz. 06:00 dnia 15.05.2014 do godz. 18:00 dnia 16.05.2014
5. województwo lubelskie – subregion południowy- ostrzeżenie stopnia 2 o intensywnych opadach deszczu; ważność od godz. 06:00 dnia 15.05.2014 do godz. 18:00 dnia 16.05.2014
6. województwo lubelskie – subregion północny – ostrzeżenie stopnia 1 o intensywnych opadach deszczu; ważność od godz. 06:00 dnia 15.05.2014 do godz. 18:00 dnia 16.05.2014
7. województwo świętokrzyskie – ostrzeżenie stopnia 2 o intensywnych opadach deszczu ważność od godz. 06.:00 dnia 15.05.2014 do godz. 18:00 dnia 16.05.2014

A to już wiesz?  Sytuacja na południu Polski (17 maja, stan godz. 20:00)

Bieżące ostrzeżenia są dostępne na stornie http://www.pogodynka.pl/ostrzezenia

Aktualna sytuacja hydrologiczna w Polsce

OPIS SYTUACJI HYDROLOGICZNEJ z godz. 08:00 (cz. lokalnego)

Dorzecze Wisły
Stan wody (13.05.2014) w dorzeczu Wisły układa się głównie w strefie wody średniej. Stan wysoki zanotowano na Popradzie i Wisłoku oraz lokalnie na Dunajcu i Sanie. Stan niski obserwowano na Brynicy i Radomce oraz lokalnie na Wiśle, Przemszy, Sole, Kamiennej, Pilicy, Narwi i Liwcu.

Dorzecze Odry
Stan wody (13.05.2014) w dorzeczu Odry układa się w strefie wody średniej i niskiej. Stan wysoki notowano na Drawie oraz lokalnie na Noteci. Stan niski obserwowano na Kłodnicy, Małej Panwi, Nysie Kłodzkiej, Ślęzie, Strzegomce, Bobrze, Kwisie, Widawce i Nerze oraz lokalnie na Odrze, Widawie, Kaczawie, Nysie Łużyckiej, Warcie, Prośnie i Noteci.

Rzeki Przymorza
Stan wody (13.05.2014) w rzekach Przymorza układa się w głównie strefie wody średniej. Stan niski zanotowano na Słupi.
Uwaga!
Dnia 13.05.2014 (godz. 08:00) nie zanotowano przekroczenia stanu ostrzegawczego i alarmowego na stacjach wodowskazowych w Polsce.

Prognoza hydrologiczna na okres 13.05. – 16.05.2014

Dorzecze Wisły
W dniach 13.05. – 14.05
Na Wiśle prognozuje się wahania poziomu wody przeważnie w strefie wody średniej.
Na rzekach dorzecza górnej Wisły w związku z prognozowanymi opadami deszczu o charakterze burzowym spodziewane są większe wahania stanów wody, głównie w strefie wody średniej lokalnie wysokiej. W zlewni Sanu i Wisłoka po intensywnych opadach burzowych możliwe są gwałtowne wzrosty poziomu wody aż do osiągnięcia stanów ostrzegawczych.
Na rzekach dorzecza środkowej i dolnej Wisły prognozuje się nieznaczne wahania poziomu wody głównie w strefie wody średniej i na pograniczu strefy wody średniej i niskiej.
W dniach 15.05 – 16.05
W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu w południowej części kraju (woj. podkarpackie, małopolskie) spodziewane są gwałtowne wzrosty stanów wody powyżej stanów ostrzegawczych i lokalnie powyżej stanów alarmowych. Największe wzrosty (od 15.05) spodziewane są na górskich i podgórskich rzekach dorzecza górnej Wisły – San i jego dopływy oraz Wisłoka.
W kolejnych dniach opady obejmą obszar woj. śląskiego i opolskiego. Od 16.05, w związku z silnymi opadami spodziewane są gwałtowne wzrosty stanów wody, lokalnie powyżej stanów alarmowych, na górskich i podgórskich rzekach woj. małopolskiego – Dunajec i jego dopływy oraz Raba, Skawa, Soła.

A to już wiesz?  Sytuacja na południu Polski (16 maja stan na godz. 6:30), Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Dorzecze Odry
13.05 – 16.05
Na Odrze prognozuje się głównie wahania i spadki stanu wody na ogół w strefie wody średniej.
W dorzeczu górnej i środkowej Odry możliwe są wzrosty stanu wody głównie w strefie wody niskiej i średniej związane z prognozowanymi opadami deszczu o charakterze burzowym. W zlewniach Kaczawy, Bobru, Kwisy i Nysy Łużyckiej poziom wody może lokalnie wzrosnąć do stanów wysokich. Większych wzrostów spodziewamy się od 16.05.2014.
W pozostałej części dorzecza Odry prognozuje się wahania stanu wody na pograniczu wody średniej i niskiej.

Przymorze
Na rzekach Przymorza prognozuje się stabilizację stanu wody w strefie wody średniej i niskiej.

UWAGA!
Prognozę hydrologiczną opracowano na podstawie prognozy meteorologicznej, która w kolejnych dniach będzie uszczegółowiana. W zależności od rozwoju sytuacji i występujących opadów prognoza hydrologiczna również będzie aktualizowana.

Bieżące informacje pogodowe
www.pogodynka.pl
www.imgw.pl
Biuro prasowe IMGW PIB
503 122 100

Ĺşródło:

INSTYTUT METEOROLOGII I GOSPODARKI WODNEJ
Państwowy Instytut Badawczy
Ul .Podleśna 61
01-673 Warszawa
Tel. 22 5694189
503122100
e-mail: [email protected]
www.imgw.pl
www.pogodynka.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy