Aktualności PowĂłdĹş 2009

Woda wezbrała nagle – alarm w Kotlinie Kłodzkiej

Trudna sytuacja powodziowa w Kotlinie Kłodzkiej. Z powodu intensywnych opadów deszczu w piątek po południu wylała Biała Lądecka i doszło do podtopień w: Kłodzku, Lądku

Trudna sytuacja powodziowa w Kotlinie Kłodzkiej. Z powodu intensywnych opadów deszczu w piątek po południu wylała Biała Lądecka i doszło do podtopień w: Kłodzku, Lądku Zdroju, Polanicy Zdroju i Stroniu Śląskim. W powiecie kłodzkim ogłoszono alarm powodziowy.

Jak poinformował Krzysztof Dereń z centrum zarządzania kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Biała Lądecka wezbrała nagle. – Na tej rzece nawet nie były przekroczone stany ostrzegawcze. Teraz w ciągu kilku godzin zostały przekroczone stany alarmowe – mówił Dereń. Dodał, że w Kotlinę Kłodzką udają się strażacy z całego województwa, którzy będą w miarę możliwości wypompowywać wodę i pomagać miejscowej ludności.

Z kolei Edyta Kropielnicka, asystent starosty kłodzkiego, powiedziała, że obecnie najtrudniejsza sytuacja panuje w Lądku Zdroju i Stroniu Śląskim, gdzie woda wylała w bardzo wielu miejscach. – Na tym etapie nie potrafię powiedzieć, czy będziemy musieli kogoś ewakuować. Póki co liczymy na pomoc strażaków – mówiła asystentka.

Na Dolnym Śląsku alarmy powodziowe wciąż obowiązują we Wrocławiu i Jeleniej Górze oraz gminach: Marcinowice, Stare Bogaczowice, Świdnica, Kłodzko, Zagrodno, Nowa Ruda i powiecie kłodzkim. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w 16 miejscowościach.

Alarm powodziowy wprowadzono we Wrocławiu z powodu kontrolowanego zalania jednej z wrocławskich ulic i gospodarstwa rolnego znajdującego się na peryferiach miasta. Od czwartku trwa bowiem spuszczanie wody ze zbiornika retencyjnego w Mietkowie k. Wrocławia.

Tragiczne konsekwencje pogody

Wezbrane rzeki od początku tygodnia zalewają miasta i wsie, a wody nadal przybywa. Ściany spadającego deszczu, pioruny w tysiącach miejsc Polski, grad wielkości piłek ping-pongowych a nawet trąby powietrzne nawiedzają Polskę. Oprócz ogromnych strat finansowych, wiemy już o bardziej tragicznych konsekwencjach pogody. Są bowiem doniesienia o pierwszych ofiarach śmiertelnych

http://www.tvn24.pl/28115,1606800,,,uwaga-zbliza-sie-kolejna-fala-opadow,wiadomosc.html

A to już wiesz?  Województwa podkarpackie, małopolskie i świętokrzyskie zmagają się z drugą falą powodziową

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy